Nedir

Antitez Nedir, Ne Demek, Anlamı, Açıklaması

Antitez nedir, ne demek anlamı ve açıklaması. Antitez hakkında bilgi. Karşı sav, bir teze karşıt olarak ifade edilen önermeye Antitez denir.

Kant’a göre, aklın İçine düştüğü antlnomilerîn (çelişkilerin) ikinci öğesidir. Hegel’de üç adımlı mantıksal diyalektiğin ikinci adımı antitezdir. Hegel diyalektiğinde, her tez, her varlık özü gereği kendi karşıtını yani antitezini içinde taşır. Tez ile antitezin zıtlaşmasından sentez meydana gelir. Ancak her önerme yadsımayı da birlikte getirdiği için ortaya çıkan bu tez, antitezini ortaya koyar ve yenj bir senteze varır. Hegel’in mantıksal diyalektiğinin tez-antitez-sentez gibi adımlarının Marx ve Engels doğa ve topluma uygulayarak tarihsel diyalektiği kurmuşlardır.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı