Nedir

Antitröst Yasaları Nedir, Ne Demektir

Antitröst yasaları nedir, ne demek, anlamı ve açıklaması, Antitröst yasaları hakkında bilgi. 

ANTİTRÖST YASALARI. Haksız kazanç veya tekelci olarak sürdürülen ticari faaliyetleri engelleyen yasalar.

Amerika Birleşik Devletleri, çeşitli yasalarla yatırımcılar arasında rekabeti sağlayan ticari bir ortam oluşturmuştur. Bunlardan en önemlisi, ticareti ve alış verişi engellemek için yapılan açık ve gizli anlaşmanın yasa dışı olduğunu açıklayan 1890 tarihli Sherman Anti-tröst Yasası’dır. Fiyatlar ve diğer yollarla müşteriler arasında ayırımcılığı yasaklayan Robinson-Patman Yasası ile 1936’da düzeltilen 1914 Clayton Anti-tröst Yasası, firmaların birleşmesini veya bir firmanın dikeri tarafından ele geçirilmesini önlemeyi hedef almıştır.

Avrupa’ya rekabeti engellemeye karşı alınan önlemler, ulusal yasalarda ve uluslararası anlaşmalarda bir bütün haline getirilmiş özellikle İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra büyük önem kazanmıştır. Avrupa Topluluğu ilgili komisyonları düzenli bir şekilde Ortak Pazar’ da ticaret yapan şirketlerin faaliyetleri ile ilgili durumları düzenlemektedir.

Türk Ticaret Yasası da, Türkiye’de haksız rekabeti önleyen kuralları koymuştur.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı