Nedir

Antlaşma Nedir Kısaca

Antlaşma Nedir, Antlaşma Ne Demektir, Antlaşma Hakkında Kısa Özet Bilgi.

ANTLAŞMA. Antlaşmak eylemi iki veya daha fazla devletin, aralarında kararlaştırdıkları esaslara uygun olarak hareket etmeyi kabul etmeleridir.

Antlaşma; görüşmelerin yapılması, ilgili metnin hazırlanmasından sonra, yetkili organlarca onaylanması aşamalarından geçerek gerçekleşir. Bir antlaşma, tarafları, artlaşma metninde aksi bir madde yer almadığı taktirde şayet varsa sömürgeleriyle birlikte yükümlülük altına sokar. Antlaşmaların yürürlükten kalkması; birinin tek taraflı iradesiyle olur. Antlaşma ikiden fazla taraf arasında yapılmışsa, sadece antlaşmayı bozan taraf antlaşma dışında kalır, ülkelerin ortadan kalması veya parçalanması ile de bağlı oldukları antlaşmalar son bulur. Ancak, parçalanma sonucu ortaya çıkan yeni devletler, kendilerini daha önceki antlaşmalara bağlı sayabilirler.

Tarihte bilinen ilk yazılı antlaşma, Mısır ve Hitit devletleri arasında, Kadeş Savaşı’ndan sonra yapılan Kadeş Antlaşmasıdır (Mö 1270).
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı