Nedir

Antropometri Nedir, Hakkında Bilgi

Antropometri nedir, ne demek, anlamı. Antropometri ölçümler nasıl yapılır, özellikleri, yöntemi, yapısı. Antropometri hakkında kısaca bilgi.

ANTROPOMETRİ. İnsan vücudunun çeşitli kısımlarının ölçümüyle insan yapısının ilişkilerini saptama yöntemi.

Bu yöntem, insanın ne zaman ortaya çıktığını, geçirdiği biyolojik ve kültürel evrimini İncelemek arzusunun sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Antropolojik ölçümlerde özel ölçü birimleri kullanılır. Antropolojik ölçümler, İnsan vücudundaki çeşitli boyutları ölçmeye yarayan antropometre adı verilen aletle yapılır. Antropometre İle özellikle kafatasının sefalometrik (başın yumuşak kısımlarıyla ölçülmesi) ve kraniyometrik (başın İskelet kısımlarının ölçülmesi) ölçümleri yoluyla değişik İnsan tipleri ve onların birbirleriyle olan ilişkileri araştırılır. Bu ölçümler bugün fiziki antropoloji biliminde sıklıkla kullanılır. Kazılar sonunda ortaya eksiksiz olarak çıkarılan İnsan iskeletlerinin antropometrik ölçümlerinin sonucu ırk, yaş ve cinsiyetleri tespit edilir. Antropometri ile İlgili olarak süregelen bir tartışma konusu; İnsanın, beyin hacminin artması sonucu mu iki ayak üzerinde yürümeye başladığı, yoksa ayağa kalktıktan sonra mı beynin geliştiği sorunudur.

Antropometrik veriler, endüstriyel araştırmalarda da kullanılmaktadır, örneğin konfeksiyon, otomobil sanayiinde şoförlerin direksiyon hakimiyetini güçlendirebilecek bir kabin düzeninde uçak pilot kabinleri ve uzay kapsülleri yapımında bu verilerden yararlanılmaktadır.

Antropometri , adli tıpta da kullanılmaktadır. Alphonse Bertillen (1853 -1914) başın ve sağ kulağın, sağ ayağın orta ve sağ parmakların, boy ve gövde, kol başından orta parmak ucuna kadar Olan uzunluğu kapsayan on bir ölçüm yapılırsa, tüm ölçümleri birbirine eş olan iki ayrı kişinin bulunma olasılığının 4.194.304’de bir olduğunu söylemiştir. Bu yöntem uzun bir süre kullanılmış, ancak yetersizliği farkedile-rek parmak izi yöntemine geçilmiştir.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı