Nedir

Anu Gök Tanrısı Hakkında Bilgi

Anu nedir, ne demek, anlamı, tanımı ve açıklaması. Mezopotamya mitolojisinde Anu gök tanrısı kimdir, özellikleri, Anu hakkında bilgi

ANU. Mezopotamya’da gök tanrısı.

Sümercede An denir. Savaş tanrısı İştar’ın kocası olan Anu, yer tanrısı Enlil ve su tanrısı Ea ile birlikte diğer tanrıların atası sayılan en büyük tanrılar üçlüsünü oluşturur. Cennetlerin tanrısı olarak bilinen Anu, daha sonra cennet anlamında da kullanılmıştır. Güney Babil’deki Erek kentinin tanrısıydı. Ancak tarih öncesi çağlarda Dicle ırmağının doğusundaki Der’den getirilmiştir. Babil ve Asurluların dilinde Anu, Enlll ve Ea, sırasıyla tutulma düzleminin güney, orta ve kuzey bölgelerini temsil etmişlerdir. Sonraki dönemlerde Anu dini olarak daha çok değer kazanmış ve tanrılar tanrısı olmuştur.

Sanskrit dilinde Hint felsefe sistemlerinden Valiseşika ekolüne göre beş elementin (eter, hava, ateş, su ve toprak) atomik tohumu anlamına da gelmektedir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı