Nedir

Anubis Kimdir, Mısır Ölüm Tanrısı Anubis Hakkında Bilgi

Anubis nedir, ne demek anlamı, tanımı ve açıklaması. Mısır mitolojisinde Anubis kimdir, özellikleri nelerdir. Anubis hakkında bilgi 

ANUBİS. Eski Mısır’da ölüm tanrısı. Mısır dilinde inpu adıyla da bilinmektedir.

Anubis hakkında bilgi. Çakal başlı insan şeklinde tasvir edilen Anubis, eski krallığın ilk hanedanları zamanında en büyük ölüm tanrısı olarak kabul edilmiş ve birçok tapınaklarda ona İbadet edildiğini gösteren resimler yapılmıştır. Sonra, yerini Osiris almıştır. Anubis ölülere yol gösterici bir tanrıdır. Mumyalamanın kurucusu olduğuna da inanılır. Yunan inançlarında Hermes olarak kabul edilir. Mısır ve Yunan cenaze törenlerinin karışması sonucu Anibis ile Hermes de birleştirilerek Hermanibus şekline dönüşmüştür.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı