Nedir

Apandis Nedir, Ne İşe Yarar, Görevleri Nelerdir

Apandis nedir, ne işe yarar, görevleri nelerdir. Apandis nerede bulunur yapısı ve özelliği nasıldır. Apandis hakkında bilgi

APANDİS. Körbağırsak takısı, ince bağırsağın son kısmında yer alan körbağırsağın alt kısmından başlayan, dibi kapalı, solucan şeklinde 2-20 cm. uzunluğunda bir bağırsak parçası.
Çevresi Peritonla sarılı olan apandis, genellikle kıvrımlı bir doğrultu İzleyerek körbağırsağın iç kenarına uzanır. İltihaplanmasına apandisit adı verilir ve oldukça sık görülür. Bir çok işlevi vardır. Apandisten gelen uyarılar, kalın bağırsağın hareketlerini arttırarak dışkılamayı kolaylaştırır. Bağırsak boşluğundan kana giren birçok mikrobu ortadan kaldırarak vücudu hastalıklara karşı korur, karında temizlenmeyi sağlar.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı