Nedir

Apartheid Nedir, Ne Demek, Anlamı

Apartheid nedir, ne demek, anlam ve açıklaması.

APARTHEİD. Ayrılık, kendine özgülük.

Güney Afrika’da konuşulan Afrikaan dilinde kullanılan bir sözcüktür. Bu ülkede yaşayan 18 milyon dolayındaki siyah Afrikalı halka karşı, 4 milyona yakın beyazların İzledikleri ırkçı, ayrımcı politikaya verilen addır.

Güney Afrika devletine egemen beyaz azınlığın bu şövenist politikası 1948 yılında ortaya çıkmış, o günden bu yana dünya kamuoyunda büyük tepki ile karşılanmıştır. Birleşmiş Milletler, bu ülkenin yönetim yöntemini insan hakları ile bağdaşmaz nitelikte bulmuş, ancak bütün uyarılara karşın günümüze dek ülke yöneticileri tutumlarını değiştirmemişlerdir. Bunun üzerine bazı ülkeler Güney Afrika İle siyasi ve ticari ilişkilerini kesmişler, bir tür ambargo uygulamaya başlamışlardır.

 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı