Nedir

Apartman Nedir, Apartman Hakkında Bilgi

Apartman nedir, ne demek anlam ve açıklaması, Apartman hakkında bilgi

APARTMAN. Oturulacak şekildeki bir veya birkaç oda ile eklentilerinden oluşan dairelerin meydana getirdiği taş veya beton yapı.

Bir kaç katlı, her katında bir veya birkaç daire bulunur. Apartman dairesi karşılığında, bir binanın her biri ayrı bir ev sayılabilecek bağımsız bölümleri İçin kullanılan Fransızca appartement, italyanca appartemento sözcüğünden gelir.

40-45 dairelik büyük apartmanlara blok apartman denilir. Birbirine benzer apartmanlar, binalar topluluğu İse, apartman bloklarını meydana getirir. Merkezi ısıtması da olabilen blok kümeleri, çeşitli alışveriş merkezleri, okul, park, vb. tesisleri ile birlikte kent içinde ayrı bir bütün, bir site oluşturabilirler:

Nokta apartman, kule gibi yüksek apartmanlardır. Odaları iç merdivenle birbirine bağlı, iki zeminli düzenlenmiş apartmanlar ise dubleks apartman adını alır.

Günümüzde, sanayileşme nedeniyle, tarım ve hayvancılığa dayalı kırsal kesim küçülürken sanayi, ticaret ve hizmet sektörlerinin odaklaştığı kent alanları büyümektedir. Köy ve kasabalardan kentlere, büyük yerleşme merkezlerine doğru sürekli bir nüfus akışı vardır. Büyük kentlerde arsanın kıt ve pahalı oluşu, çok katlı, çok daireli konutlar ve işyerleri yapılmasını gerektirmiştir. Bunun sonucu, bir apartmanda, kat ve dairelerin ayrı ayrı kişilerin mülkiyetine geçmesi durumu ortaya çıkmış, bunu belirleyen yasalarla kat mülkiyeti düzeni getirilmiştir.
Hızlı kentleşme ve nüfus artışı, değişik eğitim, gelenek ve kültürden, ayrı ayrı toplumsal konumlardaki insanları aynı apartmanda bir araya getirmektedir. Karşılıklı saygı, sevgi, dostluk, özveri gerektiren ortak yaşamda uyum ve düzeni sağlamak İçin, konut sahibi ve kiracıların hak, yetki, görev ve sorumlulukları Kat Mülkiyeti Yasası İle düzenlenmiştir. Buna aykırı davrananların yargı önüne çıkarılması ve cezalandırılmaları da yasada öngörülmüştür.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı