Nedir

Apaşlar Kimdir, Apaşların Tarihi Hakkında Bilgi

Apaşlar kimdir, kime denir. Özellikleri ve Tarihi hakkında bilgi

APAŞLAR. ABD’nin güneybatısında yaşayan Kızılderili yerli topluluklarının köken adı. Athapaskan dil ailesinden olup X – XVII. yüzyıllar arasında kuzeyden gelmişlerdir. Kültür bakımından Batı ve Doğu Apaşları olarak ayrılırlar. Genellikle Apaşların merkezi bir aşiret yapısı yoktu. Küçük topluluklar, çeteler halinde yaşıyor, akın ve savaşlarda bir araya geliyorlardı. Liderlik, kalıtımla geçmekten çok, en güçlüye aitti. Apaş yaşayışı, bir yandan avcılık ve yabani bitkilerden elde edilen yiyeceklerle beslenmeye dayanıyor, öte yandan çiftçilik yapıyorlardı. Ayrıca çapulculuk ve akıncılık görülmekteydi.

XIX. yüzyılın son yarısında, özellikle Kuzey-Güney Savaşı’nın 1865’da bitiminden sonra getirilen kısıtlamalar, saldırılar ve topraklarına el konması karşısında Apaştar, beyazlarla birçok savaşlara giriştiler, kıyıcı, uzun mücadeleler verdiler. Sonunda yenik düşünce Arizona ve New Mexico’da kendilerine ayrılan bölgelere (reservation) toplandılar. 1970’lerde sayıları on bir bin kadar olan Apaşlar, zamanla İleri bir yaşayışı benimsemişlerdir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı