Nedir

Apatit Nedir, Apatit Taşı Hakkında Bilgi

Apatit nedir, nerelerde kullanılır, özellikleri nelerdir. Apatit taşı hakkında bilgi

APATİT. Dünyada en bol bulunan fosfat mineralleri grubu, A5 (B04)3X formülü ile genelleştirilir.
Bu formülde A, çoğunlukla kalsiyumdur. Bazen kalsiyum yerine mangan, kurşun veya diğer metaller bulunabilir. B, fosfor, vanadyum veya arsenik olabilir. Bazen de (B04) yerine karbonat grubu geçebilir. X, klor, flor veya hidroksil grubu (OH) olabillr. En çok bulunan elementler dikkate alınarak bu genel formül 0as(PO4, C03)3(F,CI,OH) şeklinde de İfade edilebilir. Apatlt adı altında 4-5 hatta daha fazla mineral oluşabilir. Bunların adları, İçlerindeki elementlerin adlarına göre değişir. Bazı özellikleri de buna bağlı olarak az çok farklılık gösterebilir.
Apatit, hekzagonal sistemde kristalleşir. Kristalleri kırılgandır. Camsı bir parlaklığa sahiptir. Şeffaf ve yarı şeffaf olabilir. Sertliği 5, özgül ağırlığı 2,963,20 arasında değişir. Erime noktası 1620°C’tır. Çoğunlukla yeşil veya kahverengidir. İçinde bulunan elementlere bağlı olarak mavi, pembe, kırmızı, mor veya renksiz de olabilir. Berrak, mor kristalleri bazen süs taşı olarak kullanılır.
Endüstriyel kullanımı oldukça geniştir. Başta fosfor üretimi olmak üzere, diş macunu, ilaç yapımında, plastiklerde, böcek ilaçları ve diğer zehirlerde, kibrit, fosforik asit ve deterjan üretiminde kullanılır. Ayrıca önemli ölçüde gübre olarak da yararlanılır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı