Güncel

Apolet Nedir? Apolet Niye Takılır? Çeşitleri

Apolet nedir ne demek, Apolet neden takılır? Çeşitleri ve Özellikleri

Apolet: 1. Asker Subay ve generallerin rütbe ve hizmet durumlarını belirtmek amacıyla, üniformaların omuzlarına takılan kumaş . 2. Süs amacıyla kimi giysilerin omuzlarına iliştirilen kumaş.  Apolet kaytanı. süs şeridi ve apolet yapımında kullanılan ip.

Subay üniformalarının omuz kısmına takılan, yünlüden, ipekten yahut sırmadan yapılmış, saçaklı veya saçaksız kumaş parçası. Apolet kazanmak, rütbesi artmak. Apoletleri sökülmek, askerlikten çıkartılmayı gerektiren bir suçla rütbesi alınmak, aşağı rütbeye indirilmek.

Türk kara, deniz, hava ve jandarma subaylarının apoletleri 4.1.1963 tarihli kararnameyle bugünkü şekilde tespit edildi.

Deniz subaylarının ki hariç. diğerleri birbirinin aynıdır, günlük elbise apoleti, aralarına bir kat tela konulmuş, elbise rengi, iki kat kumaştandır. Omuz başına kol dikişleriyle dikilir, uzunluğu alt yaka dikişine kadar devam eder ve üst yaka kenarıyla temasta olarak cekete dikilir, motifli düğmeyle iliklenir. Genişliği omuz başında en çok beş santimdir ve düğme hizasında üç cm’ye inecek şekilde daraltılır, uçları yuvarlaktır. Ceketin omuz dikişleri apoletin altında kalır.

Apoletin üstünde rütbeyi gösteren yıldızlar vardır. Binbaşı, yarbay, albay apoletlerinde yıldızlar, sarı madenden çifte defne dalının üst tarafındadır. Bu defne dalı altında meslek rengini gösteren kumaş vardır. General apoletinde bu defne dalı üzerinde ayrıca çapraz çift beyaz kılıç vardır. Merasim elbisesi apoletleri beş buçuk cm eninde. on iki buçuk cm uzunluğunda, subaylarınki altı santim en ve on beş santim uzunluktadır, omuza tanışacak surette hafif yuvarlak ve sert bir levha üzerinde amiral apoletinde sarı sırma, diğerlerindekin de siyah kumaş kaplıdır.

Amirallere çift defne dalı ve çift çapraz kılıç vardır. Subay apoletinde ise, koldaki şeritlerin aynı bulunur. Apoletin ceket yakası hizasına gelen kısmı sivridir, vidalı küçük bir düğme ve alttaki agrafla omuza takılır. Deniz subayları yalnız beyaz elbise ile altı beyaz, palto ile altı siyah apolet takarlar. 1940 Yılına kadar deniz subaylarının omuzdan sarkan sırma kordonlu apoletleri vardı.

Silahlı kuvvetler ‘de apoletlerin son biçimi 4 ocak 1963 tarihli Kıyafet kararnamesi ile saptanmıştır. Apolet ceketin omuz başlarına kol dikişiyle tutturulur, yaka dikişine kadar uzanır ve üst yaka kenarına değecek biçimde düğmeyle iliklenir. Apoletin üzerinde sınıfı gösteren renkli çuha (örn. piyadede yeşil) ve rütbeyi gösteren madeni yıldızlar bulunur. Üst subay ve generallerde, yıldızlardan başka ortasında sınıf rengini gösteren çuhanın yer aldığı (örn kurmay sınıfın kırmızı) bir sembol vardır.

Generallerin sembolleri üzerinde çapraz kılıç bulunur. Genelkurmay başkanının apolet kenarları sırmadan defne dalıyla çevrilidir. Deniz subaylarının apoletleri ise beyaz üniformada (yazlık) siyah renkte, siyah üniformada (kışlık) beyaz renktedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir