Nedir

Apolet Nedir? Çeşitleri, Özellikleri

Apolet nedir, Apoletlerin özellikleri ve çeşitleri hakkında bilgi.
Subay üniformalarının omuz kısmına takılan, yünlüden, ipekten yahut sırmadan yapılmış, saçaklı veya saçaksız kumaş parçası. Apolet kazanmak, rütbesi artmak. Apoletleri sökülmek, askerlikten çıkartılmayı gerektiren bir suçla rütbesi alınmak, aşağı rütbeye indirilmek.
Türk kara, deniz, hava ve jandarma subaylarının apoletleri 4.1.1963 tarihli kararnameyle bugünkü şekilde tespit edildi.
Deniz subaylarının ki hariç. diğerleri birbirinin aynıdır, günlük elbise apoleti, aralarına bir kat tela konulmuş, elbise rengi, iki kat kumaştandır. Omuz başına kol dikişleriyle dikilir, uzunluğu alt yaka dikişine kadar devam eder ve üst yaka kenarıyla temasta olarak cekete dikilir, motifli düğmeyle iliklenir. Genişliği omuz başında en çok beş santimdir ve düğme hizasında üç cm’ye inecek şekilde daraltılır, uçları yuvarlaktır. Ceketin omuz dikişleri apoletin altında kalır.
Apoletin üstünde rütbeyi gösteren yıldızlar vardır. Binbaşı, yarbay, albay apoletlerinde yıldızlar, sarı madenden çifte defne dalının üst tarafındadır. Bu defne dalı altında meslek rengini gösteren kumaş vardır. General apoletinde bu defne dalı üzerinde ayrıca çapraz çift beyaz kılıç vardır. Merasim elbisesi apoletleri beş buçuk cm eninde. on iki buçuk cm uzunluğunda, subaylarınki altı santim en ve on beş santim uzunluktadır, omuza tanışacak surette hafif yuvarlak ve sert bir levha üzerinde amiral apoletinde sarı sırma, diğerlerindekin de siyah kumaş kaplıdır.
Amirallere çift defne dalı ve çift çapraz kılıç vardır. Subay apoletinde ise, koldaki şeritlerin aynı bulunur. Apoletin ceket yakası hizasına gelen kısmı sivridir, vidalı küçük bir düğme ve alttaki agrafla omuza takılır. Deniz subayları yalnız beyaz elbise ile altı beyaz, palto ile altı siyah apolet takarlar. 1940 Yılına kadar deniz subaylarının omuzdan sarkan sırma kordonlu apoletleri vardı.
Meydan Larousse / Sayfa 36

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı