Biyografi

Apollon Kimdir? Apollon Anlamı ve Hakkında Bilgi

Apollon Kimdir? Apollon Anlamı ve Hakkında Bilgi
APOLLON. Yunan mitolojisinde güneş ve güzel sanatlar tanrısı.
Baş tanrı Zeus ile Leto’nun oğlu ve Artemis’in ikiz kardeşidir. Apollon’un doğduğu yer ile ilgili pek çok efsane vardır. Bunlardan en yaygını Delos efsanesi olmakla birlikte araştırmalara göre, Apollon, Anadolu’da Lykia yöresinde, Patara kentinde doğmuştur. Yunanlılar ona, parlak anlamına gelen ve tanrının ışık saçan aydınlık varlığını dile getiren Phoibos derler. Yunanistan’ın birçok bölgesinde ise Lykios veya Lykeios sıfatlarını alması, doğum yeri olan Lykia bölgesiyle ilişkisini dile getirmektedir.

Apollon, geleceği haber veren tanrıdır. Detos efsanesine göre, Delos adasında doğan Apollon, oradan Delphoi’ ye gelerek Themis kâhininin bekçisi canavar Python’u öldürüp Delphoi tapınağının kâhinliğini almıştır. Kız kardeşi Artemis gibi gümüş yayın eşsiz bir kullanıcısıdır. Her zaman elinde bulundurduğu şaşmaz okları, güneşin ışınlarıdır. Aynı zamanda müzik ve güzel sanatların dokuz perisinin kılavuzudur Hastalıkları iyi eder, insanları ağır suçlardan temizler ve günahlarından arındırır. Açık havada yapılan her işin, ekinlerin, hayvanların, kentlerin koruyucusudur. Altın Lir (yedi telli harp) onun yumuşak kişiliğini şiir, müzik ve dans sevgisini simgelemektedir. Genellikle şiir ve müzik tanrısı olarak bilinir.

Işıklı tanrı Apollon’un peri kızı Daphne (Defne) ile aşkı çok ünlüdür. Apollon’dan kaçan peri, defne ağacı haline dönüşmüştür. Apollon da defne dallarından bir taç yaparak başına takmıştır. Şiir, müzik, mimarlık, vb. başarıların defne dalıyla taçlandırılması, ödüllendirilmesi oradan kaynaklanmaktadır.

Başlıca Apollon tapınakları Yunanistan’da Delos adasında ve Delphol’de, Anadolu’da ise Patara, Didyma ve Klaros’dadır.

Apollon .Eski çağ ve Rönesans heykeltıraşlarına konu olmuştur. Bu heykeller Atina, Münih, Louvre, Roma, Napoli, Vatikan müzelerinde sergilenmektedir. Rodin, Bourdelle, Despian de Apollon heykelleri yapmışlardır.
Apollon, heykel, resim ve şiir alanında pek çok sanatçıya konu olmuştur. Homeros’un İlias’ının başında Akhailer üzerine veba getiren öfkeli Apollon’un güçlü tasvirleri vardır.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı