Nedir

Apolog Nedir, Apolog Anlamı ve Hakkında bilgi

Apolog nedir, ne demek, sözlük anlamı. Apolog anlamı ve hakkında bilgi.

APOLOG. Bir ahlak dersi, bir öğüt taşıyan kısa masal veya fabl. Koşut veya düzyazı biçiminde olabilir. Yararlı dersleri, hoş biçimde okuyucuya iletmeyi amaçlar, simgelerle gözönünde canlandırıp dile getirir.

Kaynağı eskilere uzanan apologların en bilinen örneği Ezop’undur. La Fontaine de bu alanın büyük ustalarından-dır. ingiltere’de John Gay ve Robert Dodsley, Almanya’da Christian Gellert, Gotthold Lessing ve Friedrich von Hagedorn, İspanya’da Tomas de Iriarte, Rusya’da Ivan Krilov apaloglarıyla tanınmışlardır. Martin Luther, Ezop masallarını kuvvetli bir ahlak dersi olarak değerlendirip ilginç bir önsöz yazarak yayınlamıştır.

Apolog da belirleyici olan uzunluk değildir. Her zaman bir ahlak öğütü taşıdığı halde fabl için bu zorunluluk bulunmamaktadır. Aralarındaki ayrım buradadır. Genellikle dramatik özellikte olan apologlar bir eylem içinde taşlama, yergi biçimindedirler. Çoğunlukla bir eser veya söylevin içinde yer alabilirler. Masalda ise kendi kendine yeterlik söz konusudur ve anlatım sanatı, öğütten daha çok önem taşır. Apolog, oyuncuların veya konuşmacıların hayvanları, doğadaki cansız varlıkları canlandırdıkları hikâyeler için de kullanılmaktadır.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı