Güncel

Apolog Nedir? Apolog Ne Demek, Anlamı

Apolog Nedir? Apolog Ne Demek, Sözlük Anlamı, Apolog Ne Anlama Gelir?

APOLOG. Bir ahlak dersi, bir öğüt taşıyan kısa masal veya fabl. Koşut veya düzyazı biçiminde olabilir. Yararlı dersleri, hoş biçimde okuyucuya iletmeyi amaçlar, simgelerle göz önünde canlandırıp dile getirir.

Kaynağı eskilere uzanan apologların en bilinen örneği Ezop’undur. La Fontaine de bu alanın büyük ustalarından-dır. ingiltere’de John Gay ve Robert Dodsley, Almanya’da Christian Gellert, Gotthold Lessing ve Friedrich von Hagedorn, İspanya’da Tomas de Iriarte, Rusya’da Ivan Krilov apaloglarıyla tanınmışlardır. Martin Luther, Ezop masallarını kuvvetli bir ahlak dersi olarak değerlendirip ilginç bir önsöz yazarak yayınlamıştır.

Apolog da belirleyici olan uzunluk değildir. Her zaman bir ahlak öğütü taşıdığı halde fabl için bu zorunluluk bulunmamaktadır. Aralarındaki ayrım buradadır. Genellikle dramatik özellikte olan apologlar bir eylem içinde taşlama, yergi biçimindedirler. Çoğunlukla bir eser veya söylevin içinde yer alabilirler. Masalda ise kendi kendine yeterlik söz konusudur ve anlatım sanatı, öğütten daha çok önem taşır. Apolog, oyuncuların veya konuşmacıların hayvanları, doğadaki cansız varlıkları canlandırdıkları hikâyeler için de kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir