Apre Nedir? Apre Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir?

Apre nedir? Apre Nasıl Yapılır, Çeşitleri Nelerdir, Apre İşlemleri Hakkında Bilgi

Apre: Daha sonra görecekleri işlemlere hazırlamak üzere veya satışı kolaylaştıracak yeni özellikler kazandırmak amacıyla bazı sanayi mamulleri üzerinde yapılan teknik işlemler.

Apre kaldırma, fazla miktarda aprelenmiş pamuk kumaşları, özel makinelerden geçirerek normal aprelenmiş hale getirme işlemi. Apre maddeleri, bu işlemlerde kullanılan kimyevi maddeler. Apre makineleri, bu işlemlerde kullanılan makineler. Apre vermek, bir kumaşa, bir deriye vb. Apre vermek. Kürk haline getirmek için derileri tabaklamak.

Boyacılık. Ara tabaka olarak kullanılan madde (boyanacak şeyin dış yüzünü doldurmak için boya gibi sürülür): Karoseri boyasında aprelerin çok önemli bir rolü vardır.

Cilt. Apre işleri veya bitirme işleri, ciltleme işinden önceki işlemlerin bütünü: okurken kalınan yeri göstermek üzere konulan kurdele veya şeridin ve şirazenin yerleştirilmesi, çift yapraklı kağıtların, mukavvaların hazırlanması, kitap kabının çirişlenmesi (zamklanması) ve cilâlanması.

Apre işlemlerinin amacı, kumaşın en mükemmel, zevke ve modaya uygun bir hale getirilmesidir.

Bu işlemler sonunda kumaşlar, bazı özellikler de kazanabilir. Bu işlemlerin tümü apre sanayiini meydana geririr ve başlıca şu gruplara ayrılır.

1- Kumaşları temizleme işlemleri. Ham kumaşlardaki imalat bozukluklarının, daha sonraki terbiye işlemlerini engellememesi için, bu kumaşların temizlenmesi ve düzeltilmesi. özellikle pamuklu kumaşların basmaya hazırlanması için havlarının yakılması veya her cins kumaşın ham örgü ve cımbız işlemleri ve kısmen makaslama işleri (hav tıraşlama) bu gruba girer;

2. Kumaş görünüşlerini ve tutumlarını, kullanış yerlerine göre, değiştirmeyi ön gören işlemler: yün kumaşlarda yüzey keçeleşmeyi sağlayan dink işlemi; kumaş yüzlerindeki hav’ı kaldırarak onları daha tüylü ve sıcak bir hale sokan şardon işlemi; yine bazı kumaşlarda şardonlama işlemi ile kaldırılan hav’ın belirli bir yöne fırçalanması veya kısa makaslanarak kadife haline sokulması veya mekanik usullerle kumaş yüzeyinde bukle, frize gibi değişik şekillere sokulması (ratin işlemi).

3. Bitirici işlemler: dekatisaj, yün kumaşları şişiren ve onlara tutum veren kullanışların da çekmemelerini sağlayan işlem; ütüleme, kumaşların yüzeylerini düzelten ve buruşukluklarını gideren mekanik işlem; parlatma, yün ve özellikle pamuk kumaşların sıcak ve basınçlı silindirlerden geçirilerek yüzeylerinin istenilen derecede parlatılması, pamuk kumaşlara hareli veya gofreli bir görünüş veren işlemler; ram, kumaşların, yaş apre işlemleri sonunda onları kurutan ve enlerini normale getiren işlem; kimyevi apre, kumaşlar üzerine bazı kimyevi maddelerin çökertilmesi yoluyla onlara ağırlık, tutum ve parlaklık veren işlemler (bu sonuncular Fular adı verilen makinelerle yapılır vc kimyevi madde olarak da fekül, amidon veya dekstrin kullanılır. Bilindiği gibi, bu maddeler ölü maddelerdir ve kumaşa sadece kayganlık, senlik ve dolgunluk sağlar).

4. Kumaşlara mekanik özellikler veren işlemler, mesela buruşmazlık (bu işlem formolüre kökünden sentetik reçinelerin sıcakta kumaş üzerinde polimerleşmesiyle elde edilir).

5. Son ve basit işlemler, kumaşların ölçülmesi. sarılması, katlanması, top yapılması, tartılması. işaretlenmesi ve etiketlenmesi.