Nedir

Aptal Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır?

Aptal oyunu nedir, nasıl oynanır, özellikleri nelerdir. Oyun hakkında kısa bilgi.
Aptal oyunu. Genellikle Güney Anadolu’da davul zurna eşliğinde bir halk dansı olarak oynanan Abdal havasının Orta Anadolu’da, tiyatro niteliğinde oynanan bir çeşidi.
Bu oyunda, bir ceketin kollarına ağaç geçirilir, kollara sokulan bu ağaca dikey olarak başka bir ağaç bağlanıp üzerine bir Şapka giydirilir. Böylece korkuluk biçiminde bir insan meydana getirilir. Oyuncu bu yapma insanın karşısına geçip onunla konuşur. Başka bir oyuncu ise öküz olur. Aralarında kavga çıkar ve büyür. Şahıslar boğuşmaya başlarlar. Ağaç, ceket ve şapkadan meydana gelen uydurma adam bozulunca oyun biter.
Meydan Larousse / Cilt 1 Sayfa 42
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı