Nedir

Ara Oyun Nedir, Tarihçesi, Özellikleri

Ara Oyun; Eskiden, Avrupa tiyatrosunda. esas oyunun perde aralarında sahnede yer alan koro. bale, dans, müzik veya tiyatro gösterisi.
Ortaçağ tiyatrosunda, mister (mystâre) denilen dini oyunların uzunluğu yüzünden seyircilerin canı sıkılmasın diye araya bazen Davut’un mezmurları gibi dini şarkılar, bazen de şeytanın veya ilahların araya girdiği sahneler sokuşturulurdu. Bunlar ilk ara oyunlardır. Daha sonra, Moliâre, komedilerinden bazılarına araoyun olarak baleler koydu (Hastalık Hastası, Kibarlık Budalası). Araoyun’u diye, bir de, gene eski Avrupa tiyatrosunda, esas oyundan önce veya sonra, bazen de iki perde arasında oynanan bir perdelik küçük, neşeli piyeslere denirdi.
Meydan Larousse / Cilt 2 Sayfa 62

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı