Araf Nedir? Araf Ne Demek, Anlamı

Araf Nedir, Ne Demektir? Araf Ne Anlama Gelir? İslamiyet’te Araf Ne Demektir?

ARAF, Kuran ve İncil-sonrası Hristiyan tanrıbiliminde geçen, öteki dünya ile ilgili yer ya da durum.

Araf, tanrısal affa hak kazanmış, ancak Tanrı’nın sevgili kulları arasına girebilmeleri için gerekli kemal derecesine ulaşamamış ruhların günahlarından arınmaları için geçici olarak bulundukları durum biçiminde tanımlanır. Kavram, Katolik ve Ortodoks ilahiyatında kesin çizgilerle belirlenmiş değildir. Protestan ilahiyatı ise, böyle bir kavramın varlığını kabul etmez. Otuzlar konsili (XXV. oturum), Protestanlara karşı Araf’ın varlığını savunduysa da bu konuda vaizlerin çok temkinli olmalarını öğütledi. Kilise konsülleri, Grek kiliselerinden Araf’ın varlığına inanmalarını hiçbir zaman istemediler.

İslam inancına göre, Araf cennetle cehennem arasındaki duvar ya da örtünün doruğudur Buradan hem cennet hem de cehennem görülebilir. Burada Araf ehilleri denilen kimseler bulunur. Bunlar, ölmüşlerin ruhlarının yüzlerine bakarlar. Yüzleri beyaz olanlar cennete, siyah olanlar cehenneme gireceklerdir. Araf ehli, işlerini bitirdikten sonra bulundukları yerden alınarak cennetteki yerlerine yerleştirilirler.

Araf: Cennetle cehennem arasında olduğu düşünülen yüksekçe tepe

Araf: Örfler, âdetler, alışkanlıklar.

Araf suresi, Kuranın 7 suresi 206 ayettir. Mekke’de inmiştir Araf ‘tan söz edildığı için bu adla anılır. Musa Peygamberin Tur dağında kırk gün mikatta (Mekke yolu üzerinde hacıların ihrama girdikleri yer) kalışından dolayı Mıkat suresi; Allah’ın bütün ruhlara “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” diye sorması ve onların da’ “Evet, Rabbimizsin” demelerinden dolayı Mısak (Antlaşma) suresi de denir. Surede. Âdem ile Havva’nın cennetten kovulmaları da anlatılmıştır.