Nedir

Aramca Nedir? Aramca Hakkında Kısaca Bilgi

Aramca: Batı Sami lehçeleri bütünü.
Aramca, Fenike diliyle İbrani dilinin yakın akrabası olan bir samı dildir. Arapçayı hatırlatan bir takım özellikler gösterir. Başlangıçta, M.ö. XIV. yy.da Tell-El-Amarna arşivindeki bir mektupta ve bir Asur metninde Ahlama adıyla anılan ve Dicle ile Fırat vadilerinin sınırlarında rastlandığı söylenen göçebe kabilelerin diliydi.
Yüzyılları kaplayan uzun tarihi boyunca yayıldığı coğrafi alanın genişlemesi ve oluşturduğu sayısız lehçe dolayısıyla Aramca, bir tek dilden çok, Sami dilin büyük kollarından birini belirtir. Tevrat, İbrani diliyle karşılaştırıldığında Aramcanın çok daha belirgin bir evrimin izlerini taşıdığı anlaşılır ünlü ve ünsüz sisteminin zayıflamış olması bakımından da, İbrani dilinde birkaç kalıntısı bulunan isim çekimlerini tamamen kaybetmiş olması bakımından da çok açık aşınma belirtileri gösterir.Ayrıca, kelime hazinesi daha zengin, söz dizimi daha esnek, edatları daha boldur; dolaylamalı bir fiil çekimi geliştirmiş ve bağımlamaya daha sık baş vurmuştur.
Aramcanın tarihini başlıca iki döneme ayırabiliriz: IX. yy. başlarından Büyük İskender’in ölümüne kadar (M.ö. 323) uzanan, lehçelere bölünmesinden önceki dönem, yani Ortak Aramca dönemi ve İskender’in ölümünden günümüze kadar gelen, çeşitli lehçelerin ortaya çıktığı ve çoğunun bir edebiyat dili niteliği kazandığı dönem. Ortak Aramca dönemi de birçok çağa ayrılır. 
Meydan Larousse / Cilt 2 Sayfa 60

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı