Nedir

Ari Irkı Kimlerdir, Ne Demek? Ari Irkının Kökeni

Ariler; Eski çağda, Alplilerin ataları ile ırk yakınlığı olan ve Hindistan’ın kuzeyini istila eden Doğu Akdeniz kavimleri ırkından olanlara verildiği sanılan ad.
Bunların dilleri Hint Avrupa dil ailesindendi. XIX. yy. boyunca genel olarak beyaz ırkı, özellikle de Kuzeylilerin atalarını belirtmek için kullanılan bu terim, ilmi fantezilere yol açtı, gelişigüzel ve beklenmedik biçimlerde kullanıldı. Zamanla unutulan kelime, Hitler’in propagandasıyla yeniden moda oldu. Hitler ırkçılık temalarını işlemek ve avrupalı Beyazları nitelemek için bu kelimeyi kullandı.
Kappadokia ve Hindistan Arileri. Hititlerin başkenti Boğazköy’de M.ö. XIV. yy. da Hitit kralı ile Mitanni Kralı arasında imzalanan, çivi yazısı ile düzenlenmiş bir antlaşma. 1908’de H.Winckler tarafından bulununca, Hititler ile Hindistan Veda’larının aynı tanrılara taptığı anlaşıldı.
Dil konusundaki incelemelere dayanarak, Mitannilerin bu tanrıları, Babil tanrılarıyla birlikte Hindistan’dan aldıkları ileri sürülmüştür. Bundan da, Arilerin Hindistan’ı XIV. yy. dan önce istila ettikleri sonucu çıkarılabilir. Bu istilanın tarihi ne olursa olsun, Rigveda’da izlerine rastlanır. Ayrıca Hindistan Arilerinin, yerli Dasas veya Dasyus’ları püskürttükten veya boyunduruk altına aldıktan sonra Pencap’a yerleştikleri bilinmektedir. 
Meydan Larousse / Cilt 2 Sayfa 93

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı