Kültür

Arjantin Güzel Sanatları Hakkında Bilgi ( Mimari- Resim- Heykel)

Arjantin Güzel Sanatları Hakkında Bilgi. Arjantin Mimari, Heykelcilik ve Resim Sanatı hakkında bilgi.
Mimarı. İspanyollar geldiği sırada yerli halkın sanatı, henüz ilkel bir dönemde idi. Bu ülkede gelişen başlıca sanat mimaridir. Cizvitler, Roma’daki Gesu üslubunda manastırlar, kiliseler, katedraller yaptırdılar. En önemli mimarlar Andrea Blanchi, Juan Kraus ve Juan Bautista Primoli’dir (1673-1743). Aynı üslupta, planları Primoli tarafından yapılan, Buenos Aires Belediye sarayı gibi dini olmayan yapılar da kuruldu. XIX. yy. başında önce İtalyan, sonra da Fransız yeni klasikçiliğlnin etkisi ağır bastı.
1804’te Buenos Aires’te açılan Merced katedrali, Paris’teki Madeleine’in bir kopyasıdır ve Rivadavia tarafından Saint-Sulpice’in kuleleri eklenerek yapılmıştır. XIX. yy. boyunca, Endülüs etkisini taşıyan koloni devri üslubu, Tudor üslubu, İsveçli Christophersen’in öncülüğünü yaptığı ve Alejandro Virasoro’nun kabul ettirdiği görevsel mimari birbirini izledi. Evler önce iki, sonra üç katlı oldu; binaların yüksekliği kanunlarla sınırlanmıştı. Buenos Aires Mimarİ okulu 1901’de kuruldu. XX. yy. da başkentte çok sayıda gökdelen yapıldı.
Heykelcilik. Heykeltıraşlıkla önce din adamlarının yönettiği yerli sanatçılar uğraştılar; bunların en bilineni, adı dillere destan olan Kızılderili Jose’dir. Buenos Aires’te Merced katedralinde bulunan bir portakal ağacı gövdesine oyulmuş Alçak Gönüllülük ve Sabır İsası (1780) ona mal edilir. XIX. yy. da Manuel Aguirre’nin Düşünen Adam’ı, Lola Mora’nın Çeşme’si gibi anıtlar çoğaldı. En tanınmışları Fransızların eserleridir: başkan Sarmiento’nunkini Rodin, Alvear’ınkini Bourdelle yaptı.
Resim. Resim, özellikle XlX. yy. da ülkeye gelen yabancı sanatçılar tarafından geliştirildi: İtalyan Pellegrini, fransız Goulu ve Palliere, Öncüler adı verilen ilk resim okulunda, sığırtmaç (gaııcho) tipini işleyen Pueyrredon (1823-1870) sivrildi. Güzel Sanatları Kalkındırma birliği 1876’da, Güzel Sanatlar akademisi 1905’te kuruldu. XX yy. da uluslararası sergilere pek çok Arjantinli ressam katıldı: Jose Martorell, Guillermo Butler ve soyut ressam Emilio Pettoruti.
Meydan Larousse / Cilt 2 Sayfa 102

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı