Nedir

Arma Nedir Kısaca

Arma nedir kısaca bilgi. Armalar neden yapılır, nerede kullanılır, Osmanlı ve Selçuklu armaları nasıldır. Armalar ile ilgili kısa bilgi.
Arma Nedir;  Bir devlet, bir şehir, bir hükümdar, bir din veya soylu bir aileyi temsil eden özel alamet.
Armalar bir resim olabileceği gibi, resim ve yazılarla, özel işaretlerle bir kompozisyon da olabilir. Kumaş, ağaç, maden, taş, deri gibi malzemelere işlenir. Arma, İlk çağlardan beri çeşitli devlet ve topluluklarda kullanılmıştır. Zırhlara, kalkanlara, sofra takımlarına, mobilyalara, kale bedenlerine, paralara, cilt kapaklarına, levhalara ve çeşitli eşyaya basma, kabartma, oyma olarak işlendiği gibi, madalyon olarak da kullanılmıştır.
Avrupa’da çok kullanılan arma, Anadolu Selçuklularında, Anadolu Beyliklerinde ve Osmanlılarda da görülmektedir. Anadolu Selçuklularının arması çift başlı doğandır. Osmanlı armaları genellikle tuğra olarak dikkati çekmekte, on dokuzuncu yüzyıl başlarından itibaren Osmanlı padişahları ve kuruluşlarının özel arma yaptıkları bilinmektedir. İkinci Meşrutiyet armaları çok tanınmıştır.
Mehmet Önder, Antika ve Eski Eserler Kılavuzu

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı