Bilgi Dünyası

Armut Ağacı Hakkında Bilgi

Armut Ağacı Nasıl Yetişir, Özellikleri Nelerdir? Armut ve Armut Ağacı Hakkında Bilgi.
Armut, dalından kolayca kopacak hale gelince toplanma zamanı gelmiş demektir
Armudun yenilecek hale geldiği şu belirtilerden anlaşılır.
İçindeki çeşitli kimyevi değişiklikle olur; dışında renk değişir (dibi daha sarı olur) ve her çeşitte kendine has bir koku belirir. Sapına yakın yerinden hafifçe bastırılınca yumuşadığı görülür. Türkiye’de her bölgenin öteden beri bilinen armut çeşitleri vardır. En çok tanınan armut çeşitleri: Ankara armudu, Mustafa bey armudu, akça armudu, eynesil armudu, yağ armudu, bal armudu, göksulu armudu, türkyemez armudu, destebasan armudu, ek-beri armudu, dalkıran armudu, tokat armudu v.b.
ARMUT AĞACI
Armut ağacı, ağaç ve ağaççık şeklinde basit yapraklı bir bitkidir. Yaprakları düz kenarlı veya düzensiz dişlidir. Çiçekleri tek veya toplu olur. Meyvesi uzuncadır (armut).
Ahlat denen yaban armuda Avrupa ormanlarında, daha çok kuzeydoğuda rastlanır. Gerek değişikliğe uğratılarak, gerekse başka türlerle melezleştirilerek pek çok armut çeşidi elde edilmiştir.. Armut çeşitlerini güvenle üretebilmek için aşıya baş vurulmaktadır. İstenilen çeşit ya tohumdan üretilen fidana, ya ayva ağacına veya nadiren akdikene aşılanmaktadır. Yüksek armut ağaçları meyve bahçelerine, tarlalara veya yol kenarlarına dikilir. Kısa boylular ise budanarak az çok şekillendirilir. Bazen yayvan şekil verilir, bazen de dalları ızgaralı bölmelere bağlanarak hurma ağacı ve şamdan biçimi verilir. İğ, piramit, küre biçimi verildiği de olur. Armut ağacının kerestesi kolayca cila tuttuğu için XVI. yy. dan beri kaplamacılıkta kullanılmaktadır. Ilıman iklim ağacı olan armuda, Anadolu’nun hemen her tarafında rastlanır.

Prof. ‘Vavilov’a göre, armudun anayurdu ve ilk üretildiği yer Anadolu ve Kafkasya’nın dolaylarıdır.

Türkiye’deki armut ağacı sayısı 10 milyon ve yıllık armut üretimi 143 00 ton kadardır (1963-1965). Ağaç sayısı bakımından en önemli illerimiz: Ankara, Kastamonu, Kayseri, Bilecik, Bolu, Çorum, Yozgat, Balıkesir, Burdur, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Antalya, Erzurum, Rize, Samsun ve Tokat’tır. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde bulunan meyve fidanlıklarında, birçok yerli ve yabancı armut çeşidi fidanları üretilmektedir. İstanbul’da Büyükdere fidanlığında 2’si yerli, 21’i yabancı olmak üzere 23 çeşit armut fidanı üretilmektedir.
Meydan Larousse / Cilt 2 Sayfa 118

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı