Nedir

Arpağ Nedir, Ne Demek, Anlamı

Arpağ Nedir, Ne Demek, Hakkında Bilgi.
Arpağ, eski Türklerde ve bugün hâlâ Şamanizmin hâkim olduğu Türk topluluklarında kam veya bakşı diye adlandırılan büyücü ve sihirbazların, hastaları iyileştirmek için okudukları büyü ve sihirlerin adıdır.
Kıpçak şivesinde arbav. Doğu Türk şivelerinde arbış şeklindedir. Yakutça da kötü ruhları aldatmak, onlara dalkavukluk etmek anlamına gelir. Altay Türkçesinde anlaşılmayan sözlere arbış denir. Şamanistler en tesirli sözlerin, anlamı herkesçe bilinemeyen kelimeler olduğuna inanırlar. Müslüman bakşıların dualarında da bu çeşit anlamsız sözler vardır. ‘Bu gibi kelimeleri anlamak faniler için imkansız görülür. Yılanı deliğinden çıkartmak veya zehrinin etkisini azaltmak için yapılan efsuna da arpağ denir.
Meydan Larousse / Cilt 2 Sayfa 126

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı