Nedir

Arpalama Nedir? Sığırlarda Arpalama Neden Olur?

Arpalama Nedir, Neden Olur, Sığırlarda Arpalama Hakkında Bilgi
Toynaklı hayvanların ayak derisinde iltihaptan ileri gelen kanama. (Daha çok atlarda görülür. Sığır ve koyun gibi hayvanlarda da olur.)
Arpalama, aşırı yorgunluktan veya yoğun besiye çekilen hayvanların ahırda hareketsiz kalmalarından ileri gelebilir. Bir bacağı veya bir ayağı ağır derecede hasta olan at, bu ayağına basamadığı için arpalama bazen sağlam ayakta da olur. Buna yorgunluk arpalaması denir. Arpalama, mikroplu hastalıklara da yol açabilir (sakağı, v.b.). Karakteristik bir topallama ile kendini gösterir. Hastalığın iki ön ayakta (çoğu zaman böyledir) veya dört ayakta oluşuna göre topallama sekli de değişir. Dört ayağı hastalanan at hemen her zaman yatar durumdadır. Bu’ ağır arpalama, ancak hastalık başladığı andan itibaren tedaviye girişmek sartıyla iyileşebilir.
Başlangıçta tedaviye girişilmez ise arpalama müzminleşir. Tırnaksı tabakanın altındaki dokuların içinde toplanan sıvılar yeni bir dokunun oluşmasına yol açar. Bu yeni doku gelişerek toynağın tabanını iter. Toynak şişer. Toynak çeperinde daireler belirir ve bunlar koç boynuzu biçiminde kıvrıntılar yapar. Nihayet, yeni oluşan dokunun aşağı ittiği ayak kemiği toynak tabanını delebilir. toynak tabanının dış kenarı ile toynak çeperinin iç yüzü arasında, az çok geniş bir aralık bulunur. Burası ya çoğu zaman kama veya boynuzsu doka uru denilen çatlak görünüşlü, kötü cinsten yumuşak bir boynuzsu madde ile dolar veya az çok derin bir boşluk haline gelir. içine dolan kan sonunda toz haline geldiği için bu boşluğa karınca yuvası adı verilir. Müzmin arpalamaya yakalanmış at, iş gücü bakımından değerini büyük ölçüde kaybetmiş demektir.
Meydan Larousse / Cilt 2 Sayfa 126

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı