Bilgi Dünyası

Arslanhane Camii Planı, Özellikleri, Mihrabı, Minberi

Arslanhane Cami Hakkında Bilgi. Cami Planı, Özellikleri, Mihrabı ve Minberi Hakkında Bilgi.
Arslanhane camii, Ankara’da Atpazarı ( Altındağ) yöresinde aynı adı taşıyan semttedir.
XIV. yüzyılda yaşamış Ahi Şerafeddin adında bir ahi büyüğü tarafından yapıldığını (1290) mimberi üzerindeki yazıdan öğreniyoruz. Bunun için Ahi Şerafeddin camii de denir. Ankara camilerinin en büyüğüdür; eski yapılardan toplanmış taşlardan yapılmıştır; XIV. yüzyılın bindirme ahşap tavanlarının en güzel örneklerinden biri olan tavanı yirmi dört sütuna taşıtılmaktadır. Mermerden yapılmış sütun başlıklarını birbirine benzemeyen ve şukufe denilen yirmi dört çeşit çiçek süsler. Yüz elli yıl önce üstü çatı ile örtülmüştür. Doğu, kuzey ve batısında birer kapısı vardır; taç kapısı Selçuk üslubunda oymalarla süslüdür. Mihrap ve minberi önemlidir; gene Selçuk üslubundaki siyah ve açık mavi renkte çinilerle süslüdür; üzeri beş köşeli yıldızlarla süslü mihrabı ceviz oymalı; mihrabın üzerini süsleyen ejderimsi kabartmalar da ilgi çekicidir.
Minaresinin alt tarafı taş, üstü tuğladan yapılmıştır. Ahi Şerafeddin’in türbesi caminin yanındadır. Caminin yanında, duvarları aslan heykelleri ile süslenmiş bir zaviye vardır. Türbe Ahi Şerafeddin’in ölümünden yirmi yıl önce yapılmıştır (1330). Antik çağ yapılarından çıkarılan taşlarla yapılan türbenin planı dörtgendir; üzerini, sekiz kenarlı bir kasnağa oturan piramit biçiminde bir kubbe örter; damarları içeriden görülen tuğla külah ilk Osmanlı yapılarının özelliklerini taşır. Türbenin içindeki çini ve alçı süsler de yapıldığı devrin bütün özelliklerini taşımaktadır. Gene türbenin içindeki Ahi Şerafeddin’in ceviz oyma sandukası, Ankara Etnografya müzesine kaldırılmıştır. 
Meydan Larousse / Cilt 2 Sayfa 174

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı