Nedir

Art Deco Stili Nedir?

Art Deco Stili, nedir, ne demek, Art Deco Stili’ nin özelliği nedir, nerede kullanılır, hakkında bilgi.
Art Deco Stili Nedir, Tanımı:  Birinci ve İkinci Dünya Savaşları arasında (1914-1939) Avrupa’da görsel sanatların çoğunda, heykel, cam ve seramik sanatında etkinliğini sürdüren bir sanat akımı.
Art Deco Stili’nin temel ilkesi sadelik ve fonksiyonelliktir. Mobilyada kübizm ve onun getirdiği geometrik formlar en belirgin özelliğidir. Klasik ve mitolojik konulardan da esinlenerek bronz, fildişi, ivorine (plastik fildişi) gibi malzemelerden yapılan heykeller yalın ve hareketlidir.
Cam eşyalarda düz çizgiler, geometrik ve masif formlar egemendir. Bu dönemde Paul Daum ve R. Lalique gibi sanatçıların tasarımları antikacıların aradıkları eserlerdir.
Seramik sanatında detaya az önem verilmiş, biblolarda ayrıntılardan kaçınılmıştır.
Mehmet Önder, Antika ve Eski Eserler Kılavuzu

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı