Nedir

Artemis Kimdir? Tanrıça Artemis Hakkında Bilgi

Artemis Kimdir? Yunan Tanrıçası Artemis Hakkında Bilgi.
Büyük yunan tanrıçalarından. Zeus ve Leto’nun kızı, Apollon’un kız kardeşi. Elinde bir yay vardır; oklarıyla, gebe kadınları öldürür. Ebedi bekaretini böylece korur. Ortaya ilk çıkışından beri kozmik özellikler taşır. Bu özelliklerinden ötürü de bir gök tanrıçasıdır. Selene’nin yerine geçirmemekle beraber, onu Ay ile bir tutarlardı. Ama, Artemis, özellikle vahşi hayvanların efendisidir.Orman ve dağlarda dolaşır durur. Kültü, tabiat kuvvetleri ve öncelikle tanrısal hayvanlar kültüne bağlıdır, Atina’da, özellikle ayı-tanrıça  veya avcı-tanrıça olarak tanınır. Euboia’da at ve büyük baş hayvanların koruyucusudur.  Özellikle Peloponnes’te ağaçların tanrıçasıdır.Yunan dünyasının her tarafında, Ege’de  olduğu kadar Asya’da da  ve Batıda da Artemis’e tapılır.
Folklorda, XIX. yüzyılın ortasına kadar etkisi ve izi görülür. Vahşi doğurganlığın esrarlı gücü olarak, Girit’in Büyük Tanrıçasına benzeyen Artemis, doğumları koruyan tanrıça haline de gelir.
Meydan Larousse / Cilt 2 Sayfa 136

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı