Biyografi

Arthur Kornberg Kimdir, Hayatı, Buluşları

Arthur Kornberg kimdir, hayatı (biyografisi) Arthur Kornberg çalışmaları ve buluşları hakkında bilgi.

Arthur Kornberg (1918- ). Amerikalı biyokimyacı. New York Brooklyn’ de doğdu. 1941’de Rochester üniversi-tesi’nden uzmanlık diplomasını aldı. Ulusal sağlık enstitülerinde enzim bilimci olarak çalıştı. Washington üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Bölümü başkanı oldu. 1959’da Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Biyokimya Bölümü Başkanlığı’na getirildi.
DNA’nın entizemsel sentezi konusunun açıklığa kavuşturulmasına yardımcı olan katkılarıyla 1959’da fizyoloji ve tıp dalında No bel ödülü kazandı.Bir test tüpü içinde gerçek anlamda etkin bir DNA molekülü gerçekleştirmeyi başaran ilk bilim adamıdır.
1955-1960 arasında DNA polimeraz enzimini bularak, derinlemesine bir arıtma işleminden geçirdi. Bu enzimin, uygun şartlar altında, doğal DNA moleküllerinin izinden giderek nükleotit altünitelerini polimerize ettiğini ve böylece doğal DNA moleküllerinin bir örneğini, test tüpü içinde geliştirebildiğini ortaya çıkardı. Aynı zamanda bu enzimin, belli koşullar sağlandığında, özel bir yapıya sahip olan DNA moleküllerinin sentezini başlatabileceğini de buldu ve bu çalışmaları nedeniyle Kornberg’e Nobel ödülü verildi.
DNA’nın test tüpünde daha önce geliştirilmiş örnekleri, hem kusurlu, hem de biyolojik bakımdan edilgen durumdaydı. Kornberg ve yardımcıları, sorunları sistematik bir biçimde irdeleyerek DNA polimerazı, pek çok bakteri ve virüs kaynaklarından alınan örneklerle karşılaştırıp, DNA sentezi için gereken diğer enzimleri de ayrıştırmayı başardı, lar. Bu çalışmaları sonucunda, 1967’de tam anlamıyla etkin bir DNA’nın test tüpünde geliştirilmesi ilk defa başarıldı.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı