Biyografi

Aşık Abdi Kimdir, Hayatı Hakkında Bilgi

Aşık Abdi Kimdir, Aşık Abdi hayatı hakkında bilgi.

Pek çok şiirinde İstanbul sevgisini ve özlemini dile getiren âşık.

Doğum ve ölüm yeri ve tarihleri bilinmeyen Abdi, “kalem şuarası” adı verilen ve şiirlerini doğaçlamayla değil de yazarak oluşturan âşıklar zümresindendir. Aruz ve hece ile yazdığı şiirlerin birçoğunda ayrı düştüğü İstanbul’dan özlemle söz eder. “Destan” başlığı taşıyan aruzla yazılmış bir şiirindeki “Bu bin yüz altmış altıda mücavir Mekke’de Abdî” mısraından  (1752) tarihinde Mekke’de bulunduğu, “Üç senedir Lûtf-i Hakla Beyte sürdüm yüzümü” mısraından da üç yıl burada yaşayıp çok sevdiği İstanbul’a döndüğü anlaşılıyor.

Şiirde Nabîden etkilendiğini belirtmekle birlikte Abdi’yi bir divan şairi saymak mümkün değildir. Bir âşık olarak şiirlerinde Âşık Ömer ve Gevherî etkisi açıkça görülmekledir. Abdi’nin şiirlerinde istanbul iki yönlü olarak yer alır. Birincisi şehrin doğal güzelliklerine duyulan özlem ve övgüdür, ikincisi ise şehir hayatının çeşitli yönlerini, semtlerini, mesire yerlerini, giyim kuşamını, halkın vc seçkin sınıfın geleneklerini sergilemesidir.

Kaynak: İstanbul Ansiklopedisi / Sabri Koz

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı