Nedir

Aşık Paşazade Tarihi Nedir Kısaca Bilgi

Aşık Paşazade Tarihi nedir, Aşık Paşazade Tarihi hakkında kısaca bilgi. Aşık Paşazade Tarihi neyi anlatır, nasıl hazırlanmıştır, hakkında kısa özet bilgi.
Aşık Paşazade Tarihi (Tevarih-i Al-i Osman (Osmanoğlullarının Tarihi ), Aşık Paşazade, eserini 1476’da yazmaya başladı. Tarihinin bir kısmını başkalarından naklederek, bir kısmını da içinde bulunduğu olaylara dayanarak yazdı. Başlangıçtan Yıldırım Bayezit sonuna kadar olan kısmı Orhan Gazi imamı İshak Fakih’in oğlu Yahşi Fakih’ten nakleder; 1391’de Yıldırım Bayezid’in Macarlar ile yaptığı savaşı, bu savaşta bulunan Timurtaşoğlu Umur Bey’den naklen yazdı; 1402 Çubukova (Ankara) savaşını bu savaşta bulunan bir şahitten dinledi. II Murad ve Fatih Sultan Mehmed devirlerini kendi görgülerine dayanarak yazdı.
Kitabı, Fatih Sultan Mehmed’in 1478’de İşkodra’ıun zaptı ile bittiği, bundan sonra 1502 yılına kadar olan 24-25 yıllık olayların başkaları tarafından eklendiği kabul edilir. İstanbul’da basılmış Aşık Paşazade tarihinde eserin 166 bap olduğu yazıldığı halde gerçekte 198 baptır; bu da sonradan birtakım ekler yapıldığını göstermektedir. Eserin, üçü, eksik olmak üzere 14 yazması bulunmuştur. Şimdiye kadar üç defa basıldı; 1. baskı 1914’te Ali Bey tarafından Tarih-i Osmanl encümeni adına, 2. baskı 1929 da Prof. Giese tarafından Leipzig’de, 3. baskı ise önceki yayınlardan yararlanılarak yeni harflerle 1949’da Çiftçioğlu Nihal Adsız tarafından yapıldı.
Meydan Larousse / Cilt 2 Sayfa 220

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı