Biyografi

Aşık Seyrani Hakkında Kısa Bilgi

Aşık Seyrani hakkında kısa bilgi. Aşık Seyrani kimdir, hayatı, eserleri, türküleri, özellikleri.

Adı Mehmet’tir. Kayseri’ye bağlı eski adı Everek olan Develi ilçesinin Omza (Camiikebir) mahallesinde doğdu. İki yıl kadar medrese eğitimi gördü. Abdülmecit döneminde (1839-1861) İstanbul’a geldi. Yedi yıl (bazı kaynaklara göre üç yıl) kaldığı İstanbul’da devlet yöneticilerini hicvettiği için memleketine dönmek zorunda kaldı. Yaşamının bundan sonrası yoksulluk içinde geçti. Develi’de öldü.

Aşık Seyranin klasik şiirin geleneklerine bağlı kalarak aruzla yazdığı şiirler, dilinin yabancı sözcükler ve tamlamalarla dolu olmasının yanı sıra söyleyiş kusurlarıyla da doludur. Asıl başarısı, âşık tarzı şiirlerinde görülür. Koşma, semaî ve nefeslerinde görülen dil ve anlatım yenilikleri, söyleyişindeki uyum, geniş bir hayal gücü, benzetme ve buluşlarındaki ustalık onu, XIX. yüzyılın önemli şairlerinden biri yapar.

Seyranı, yergi ve taşlama türünde güçlü şiirler söylemiştir. Toplumsal alana yönelik yergi şiirlerinin edebiyatımızda önemli yeri vardır.

Aşık Seyrani şiirleri ilk olarak Everekli Müftizâde Ahmet Hazım tarafından Sanihât-ı Seyranı (Seyrani Baba Divanı) adı altında 1921’de yayımlanmıştır. Daha sonra Haşim Nezihi Okay ve Cahit Öztelli yaşamı ve sanatı ile ilgili bir incelemeyle birlikte şiirlerini yayımladılar.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı