Kitap Özetleri

Aşk Otu Komedisi Özeti

Aşk Otu Komedisi Nedir, Neyi Anlatır, İçeriği, Özeti. Aşk otu, (La Mandragola), Niccolo Macbiavelli’nin 1513’te yazdığı komedi.
İlk defa 1513’te Floransa’da oynandı. 1958’de Haldun Dormen tiyatrosu tarafından İstanbul’da sahneye kondu. Nicia Calfucci adında bir budala, Fioransa’nın en güzel ve uslu kadını Lucrezia ile evlidir, yalnız çocuğu olmadığı için çok mutsuzdur. Lucrezia’ya Aşık olan Callimaco, bir ilaç bildiğini budala kocaya müjdeler. Yalnız bu ilacın bir sakıncası vardır: ilacı içen kadınla ilk sevişen erkek ölecektir. Calfucci, karısının, karşısına çıkan ilk adamla bir gece yatmasına razı olur. Hamal kılığına giren Callimaco, tertiplediği bir rastlantı oyunu ile Calfucci’nin aradığı adam oluverir: hanımın odasına alınır. Calfucci ise dışarıda sevinçten ellerini oluşturur durur. İtalyan Rönesans’ının en iyi komedisi olan bu oyunu, La Fontalne masallarından birinde işledi.
Meydan Larousse / Cilt 2 Sayfa 228

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı