Nedir

Aşk Tanrısı Eros Kimdir Kısaca Bilgi

Aşk Tanrısı Eros Kimdir, Eros Hakkında Kısaca Bilgi.
AŞK TANRISI veya EROS. Yunan tanrılarından. İlk Kaos’tan doğmuş olan Eros, dünyanın en önemli unsurlarından birini meydana getiren yaratıcı bir tanrıdır. M.ö. VI. yy. dan sonra Eros, Aşk tanrısı sayıldı. Bu nitelikle hemen bütün sanatçı ve şairlere ilham kaynağı oldu. Daha sonraları, Hermes ile Khton’lu Artemis’ten veya Hermes ile Aphrodite’den dünyaya gelen en genç tanrı olarak kabul edildi. Yoksul, kaygılı ve becerikli idi. İnsanlarla tanrılar arasında aracılık yapardı.
Agathon, Platon’un Şölen’inde onu böyle anlatır.
Thespia’da, Eros’un şerefine, dört yılda bir yapılan ve Erotidia adı verilen şenliklerin düzenlendiği özel bir tapınma kuruldu. Zamanla, Eros, oklarıyla insanları kalbinden vuran veya kalpleri meş’alesiyle tutuşturan, kanatlı veya kanatsız bir çocuk şeklini aldı ve bu şekliyle birçok efsaneye  girerek sembolik bir anlam kazandı. (L)

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı