Nedir

Aslankaya Anıtı Nedir, Nerede, Özelliği

Aslankaya Anıtı Nedir, Nerede, Hangi Şehirde, Özelliği 
İlkçağlarda. Hititlerden sonra, Anadolu’da kendine has bir medeniyet kurmuş olan Frigyalıların yaptıkları bir kaya anıtının adı. Frigya kaya anıtları genellikle Eskişehir Afyonkarahisar bölgesinde toplanmıştır, mezar ve kült anıtı olmak üzere. iki bölüme ayrılırlar.
Aslankaya , Afyon iline bağlı Leğen köyünün yakınlarında tabi bir kayanın yüzü yontularak meydana getirilmiştir. Kayanın yüzünde anıt niteliğinde bir yapının cephesi tasvir edilmektedir, bu cephe çeşitli kabartmalar ile süslenmiştir. Kaya yüzünün en alt kısmının ortasında kapı şeklinde işlenmiş bir niş vardır. Yüksekliği 2,37 m olan bu nişin içinde iki aslan tarafından çevrelenmiş ana tanrıça Kybele’nin kabartması bulunur. Nişin yan ve üst kısımları geometrik motiflerle süslüdür. Daha yukarıda, bir üçgen yapan alınlığın kenarında frig yazıları ve iç kısmında da iki sfenks kabartması yer alır. Ayrıca yapı cephesinin dışında kalan kaya yüzlerine bazı aslan kabartmaları işlenmiştir.
Aslankaya anıtını süsleyen heykellerin yüzleri zamanın etkisiyle oldukça hırpalamışsa da anıt, genel yapısı bakımından frig kült anıtlarının en önemlilerinden biri olma niteliğini muhafaza eder ve son incelemelere göre, M.ö. VI. yüzyılın ortalarına tarihlenmesi mümkündür. 
Meydan Larousse / Cilt 2 Sayfa 132

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı