Nedir

At Mezarı Nedir, Hakkında Bilgi

At Mezarı Hakkında Bilgi

At Mezarı II. Osman’ın çok sevdiği Sisli Kır adli alı öldüğünde Üsküdar’daki Kavak Sarayı’nın bahçesine gömülmüş ve mezara dört dizelik 1028/ 1619 tarihli bir de kitabe dikilmişti.
Saray yıkıldıktan sonra mezar açıkta kalmıştı. Halk, arasında “At Evliyası” olarak da ün yapan bu mezara sancılı atlar getirilir ve etrafında gezdirilirdi. Zamanla mezar evler arasında kalmış, ancak atı hastalarının rahat ziyaret edebilmeleri için kitabesi sokağa konulmuştu. Bu kitabe daha soma Arkeoloji Müzesi’ne kaldırılmıştır. Üsküdar’da Karacaahmet Mezarlığı’nda altı adet mermer sütun üzerine oturtulmuş bir kubbeden oluşan ve “At Mezarlığı”, “Atlar Mezarı” diye anılan bir açık türbe daha vardır. Ancak burada insanların gömülü olduğu kabirler bulunmaktadır.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı