Biyografi

Ata Terzibaşı Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Ata Terzibaşı kimdir. Ata Terzibaşı hayatı, biyografisi ve eserleri hakkında kısa özet bilgi.

1925 yılında Kerkük’te doğdu. İlköğrenimini Türk okulunda gördü. Orta öğrenimini Arapça öğretim yapan lisede tamamladı. Bağdat Hukuk Fakültesini 1950′ de bitirdi. Kerkük’te avukatlık yapmaktadır.

Irak Türklerinin kültürü, folkloru ve edebiyatı üzerinde araştırmalar yaptı. Türkiye’de ve Irak’ta yayımlanan çeşitli delgilerde yazıları çıktı. Kerkük’te Türkçe yayımlanan “Âfak” ve “Beşir” gazetelerinde başyazar olarak çalıştı.

Başlıca eserleri: Kerkük Hoyratları ve Manileri, Kerkük Havaları, Kerkük Şairleri, Kerkük Eskiler Sözü, Kerkük Ağzı, Türkmen Sözlüğü, Arzı Kamber Masalı.

 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı