Edebiyat

Atabetü'l Hakayık Nedir Kısaca Bilgi

Atabetü’l-Hakayık Nedir ?

Atabetü’l-Hakayık; Edip Ahmet Yükneki’nin, Doğu Türkçesini kullanarak, şiir kalıbında, dörtlükler biçiminde yazdığı bir eserdir.

Atabetü’l-Hakayık Hakkında Kısaca Bilgi

Gerçeklerin Eşiği” anlamına gelen öğretici nitelikte bir kitaptır. Dörtlüklerin uyakları, halk şiiri örneklerinde olduğu gibidir. Yazıldığı yer ve yıl bilinmemektedir.
Kitabın giriş bölümünde halife ve devlet büyükleri övülmüştür. Asıl bölümde de bilimin yararları, cahilliğin zararları, dilini tutmanın gerekliliği, cimriliğin kötülüğü, dünyanın dönekliği, cömertliğin iyiliği anlatılmıştır. Alçak gönüllülük ve kibirlilik karşılaştırılmış, tutkudan, iyi huylardan ve dönemin kötü oluşundan söz edilmiştir.
Son söz bölümünde yazar, kitabın amacının öğüt vermek olduğunu belirtip okuyanların kendisi için dua etmesini istemiştir.
Kitap, her ne kadar Doğu Türkçesi ile yazılmış olsa da çok sayıda Arapça Sözcük kullanılmış, kitabın içine yer yer ayetler, hadisler, Arapça dizeler yerleştirilmiştir

Kaynak; Bilkent Temel Eğitim Ansiklopedisi

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı