Bilgi Dünyası

Atatürk'ün Vasiyetinde Neler Yazıyor?

Atatürk’ün Vasiyetinde Neler Yazıyor, Neler Var.
Atatürk’ün vasiyetnamesi 6 Ekim 1938 perşembe günü Atatürk İstanbul Altıncı noterini, rahatsız olarak yattığı Dolmabahçe sarayına davet ederek kapalı ve mühürlü bir zarf verdi ve Bu benim vasiyetimdir, size teslim ediyorum, kanuni icabatını icra edersiniz»dedi. Yanında Dr. Neşet Ömer İrdelp ve Hasan Rıza Soyak vardı. Vasiyetname 28 kasım 1938 günü, Ankara üçüncü Sulh Hukuk hakimliğinde açıldı. Atatürk’ün el yazısıyla kaleme alınmış metin şuydu:
Malik olduğum bütün nukut ve hisse senetleriyle Çankaya’daki menkul ve gayrimenkul emvalimi Cumhuriyet Halk partisine atideki şartlarla, terk ve vasiyet ediyorum: 1-Nukut ve hisse senetleri, şimdiki gibi, İş bankası tarafından nemalandırılacaktır.
2 — Her seneki nemadan, bana nispetleri şerefi mahfuz kaldıkça yaşadıkları müddetçe, Makbule’ye ayda bin, Afet’e 800, Sabiha Gökçen’e 60, ülkü’ye 200 lira ve Rukiye ile Nebile’ye şimdiki (şimdiki gibi) (şimdiki halde) (şimdilik) yüzer lira verilecektir. 
3 — Sabiha Gökçen’e bir ev de alınabilecek, ayrıca para verilecektir.
4 — Makbule’nin yaşadığı müddetçe Çankaya’da oturduğu ev de emrinde kalacaktır.
5 — İsmet İnönü’nün çocuklarına yüksek tahsillerini ikmal için muhtaç olacakları yardım yapılacaktır.
6 — Her sene nemadan mütebaki miktar yarı yarıya, Türk Tarih Dil kurumlarına tahsis edilecektir. 
Meydan Larousse / Cilt 2 Sayfa 253

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı