Kültür

Atlı Köşk Hakkında Bilgi

Atlı Köşk Hakkında Bilgi

Atlı Köşk Sarıyer İlçesi’nde, Emirgan’dadır. Hacı Ömer Köşkü olarak da bilinir. Günümüzde Sabancı Köşkü adıyla Türk hattat ve ressamlarının eserlerinden oluşan koleksiyonların sergilendiği özel bir müze konumundadır.
Emirgan’daki iki katlı köşkün tarihi bir değeri olmamakla birlikte Sakıp Sabancı’nın çabaları ile burada oluşturulan hat koleksiyonunda Mustafa Rakım, Mustafa İzzet, Mahmud Celaleddin, Şefik, Sami, Mehmed Recai, Abdülfettah, Çarşambalı Arif, Nazif, Necmüddin vb ketebeli levha ve hilyeler yer almaktadır. Köşkteki resim koleksiyonunda da Şeker Ahmed Paşa, Feyhaman Duran, Osman Hamdi, Hoca Ali Rıza, Kasımpaşalı Hilmi, Hüseyin Zekai Paşa, Nazmi Ziya, İbrahim Çallı, Mehmed Ali Aağa, Hikmet Onat, Ali Çelebi, Naci Katmukoğlu gibi Türk ressamlarının imzalarını taşıyan tabloların yanısıra yabancı ressamların eserleri de bulunmaktadır.
Ayrıca köşkte, Türk, Avrupa, Uzakdoğu ürünü pek çok değerli eşya, doğal anıt nitelikli bahçede de köşke adını veren at heykelinden başka Türk baroğu çeşmeler, büyüklü küçüklü heykeller bulunmaktadır.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı