Nedir

Avrat Pazarı Nedir, Ne Demek

Osmanlı imparatorluğu zamanında kurulan ve XIX. yy. sonuna kadar devam eden, satıcı ve alıcısını kadınların teşkil ettiği pazarlara avrat pazarı denirdi.
Büyük şehirlerde kurulan bu çeşit pazarlardan en ünlüsü için, Kanuni’nin zevcesi Hurrem Sultan, Haseki dârüşşifası, imareti ve ayrıca mektep, medrese ve hamamından ibaret olan hayratını yaptırdığı semtte yer ayırtmıştı. Buraya kurulan Pazar, Cerrahpaşa Kocamustafapaşa caddesi boyunca uzanıyor ve ayrıca Arkadius sütunu önünden Bayrampaşa medresesine çıkan yağhane sokağı ile Haseki caddesinin aynı taraftaki kısmını da içine alıyordu. Sonraları semte de adını veren Avrat pazarında, üstü kiremitle örtülü ve ahşaptan bir direkler arası yapılmış ve bu kısım 1905’e-kadar devam etmiştir. Bugün Anadolu’da birçok şehirde avrat pazarı kurulmakta (Konya vb), ancak şimdi kadın erkek karışık olarak bu pazarlarda alıcılık ve satıcılık etmektedir. Bu pazarlara şimdi kadın pazarı da deniyor.
Meydan Larousse / Cilt 2 Sayfa 326

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı