Bilgi Dünyası

Avrupa Birliği Nedir Kısaca

Avrupa Birliği, birbirleriyle yakın ilişkiler kurmak konusunda anlaşmaya varan belirli sayıda Avrupa ülkesinden oluşur. Bu ülkeler, beraber çalışarak barış dolu ve refah düzeyi yüksek bir yaşama biçimini garanti edebilmeyi ummaktadır.
1957′ de altı ülke (Belçika, Fransa, Batı Almanya, İtalya, Lüksemburg, Hollanda) Avrupa Ekonomik Komitesi’ni oluşturmak için Roma Anlaşması’nı imzaladı. 1998’de komite 15 üye ülkeyle Avrupa Birliği’ne (AB) dönüştü.
1993’te birliğin ülkeleri arasında ortak pazar oluşturuldu. Para, mallar, hizmetler ve insanlar, sınır kapılarında veya gümrüklerde herhangi bir kontrole tabi olmadan serbest dolaşıma geçti. 1999 yılında 15 üye ülkeden 12’sinde tek para birimi Euro kabul edildi. Böylece ticari ilişkiler daha rahat yürütülmeye başlanacaktı. Euro banknotları ve madeni paralar 2002’de piyasaya sürüldü.
Birliğin kurumları
Avrupa Birliği, Başkanlar Komitesi ve Komisyonu tarafından yönetilir. Başkanlar Komitesi, her ülkeden bir başkan temsilciliğinde birliğin politikalarıyla ilgili son kararı verecek olan birliktir. Komisyon üyeleri zaman zaman yeni kararlar alır ve yeni kanun teklifleri sunar. Avrupa Parlamentosu’nun üyeleri, üye ülkelerin kullandığı oylarla belirlenir. Parlamento üyeleri, komisyonun tekliflerini görüşerek oylar. Adalet Divanı, Avrupa Birliği kanunlarının üye ülkelerde uygulanmasını sağlamaya yönelik yetkiye sahiptir.
Türkiye-AB İlişkileri
Türkiye, 31 Temmuz 1959’da bir ortaklık anlaşması yapmak amacıyla AET’ye başvurdu. 1 Aralık 1964’te yürürlüğe giren Ankara Antlaşması ile ortaklık yönünde ilk adım atılmış oldu. Bunu izleyen yıllarda birlik ile Türkiye arasında görüşmeler devam etti.
AB Konseyi’nin 10-11 Aralık 1999’da Helsinki’de yaptığı toplantıda Türkiye’nin adaylık başvurusu onaylandı. Helsinki kararlan, tüm üyelik müzakerelerinin başlatılmasını Türkiye’nin siyasal nitelikli Kopenhag kriterlerini tam olarak yerine getirmesine kadar erteledi.
AB’nin Brüksel’deki zirvesinde, tam üyelik konusunda 3 Ekim 2005’te görüşmelere başlanması kararlaştırıldı.
 17-19 Mayıs 2004’te Strasburg’da yapılan Parlamenterler Birliği toplantısına TBMM başkanı Bülent Arınç da katılmıştı.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı