Nedir

Ay Hakkında Kısa Bilgi, Ayın Özellikleri

Ay Hakkında Bilgi ve Ayın Özellikleri Hakkında

Dünya’nın uydusu ve ona en yakın gök cismi Ay’dır. Büyüklük İtibariyle Dünya’nın 1/50 si kaderdir. Ay’da hava. su, volkanik hareketler yoktur Dolayısıyla Ölü bir gök cismidir, hava olmadığı için meteorolojik olaylar da gözlenmez.
Ay’ın sadece bir yüzünü görebiliriz. Öteki yüzü Dünya’dan görülmez. Bu ilginç durumun sebebi, ayın kendi ekseni etrafında hareket süresinin. Dünya çevresindeki hareket süresine eşit olmasıdır.
Ay, Dünya çevresinde dönerken yeni ay durumuna geçmesi için geçen süre 28 gün 13 saattir. Bizim bir gün dediğimiz süre, Güneş’e göre ayarlanmıştır. Buna güneş günü denir. Bir de. ay günü vardır ki bunun süresi 24 saat 50 dakikadır, Ay gününün 50 dakika daha uzun olması; Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki bir günlük dönüsü sırasında, Ay’ın da Dünya etrafında dolanmaya devam etmesidir Bu nedenle Ay ile aynı hizada bulunan bir noktanın, yeniden Ay’ın hizasına gelmesi için 24 saat 50 dakika gerekmektedir. Bazı Arap ülkeleri zaman ayarlamasında ay gününü kullanırlar. Bu sebeple Arabi aylara göre yıl, Güneş’e göre ayarlanan yıldan 10 – 11 gün daha kısadır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı