Nedir

Ayakçı Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir

Ayakçı nedir kimdir? Ayakçı ne iş yapar, görevleri nelerdir? Ayakçılık hakkında bilgi. Ayak hizmetlerinde kullanılan kimse.
Ayakçı, dervişliğe karar veren talibe Mevlevi ve Bektaşi dergahlarında ilk hizmet süresinde verilen ad.
Selçuklu ve Akkoyunlu saraylarında sultanların sofra  içki hizmetleri ile görevli olan kimselere verilen ad.
Mevlevi ve Bektaşi dergahlarında derviş olmaya karar veren talibin hizmete koşulduğu ilk merhale.
Mevlevi dergahlarında canlar için hizmet, mutfaktan başlar; mutfakta on sekiz hizmet derecesi vardır. Ayakçılık ilk hizmettir ve en süfli denilen görevleri de içine alır. Derviş ve dede olmak isteyen can bu hizmetler süresince bir nevi nefis terbiyesi görür. Hizmet süresini başarıyla dolduran talip, derviş olup mutfaktan hücreye çıkar, yani tekkede oda sahibi olur. Hücreye çıkan dedeler, ayakçıları el ulağı ve yardımcı olarak kullanıp onlara dervişlik usullerini öğretirler.
Mevlevi ve Bektaşi dergahlarında ayakçılar sikke giyemezler. Mevlevilerde ayakçı sema çıkardıktan, yani sema etmeyi öğrenip ayine katılma izni aldıktan sonra sikke giyebilir. Bektaşilerde ise ayakçı kalender önce arakiye ile hizmet eder, sonra bir ayin-i cem tertip edilerek kendisine taç giydirilir.
Meydan Larousse / 372 Sayfa

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı