Halk Bilimi

Ayna Kırılması Neden Uğursuzluk Getirir

Ayna Kırılması Nedir, Ayna Kırılması Uğursuzluk Getirir mi? Ayna Kırılması Neden Uğursuzluk Getirir
Ayna kırılmasının yedi yıl uğursuzluk getireceği dünyanın yaygın inanışlarından biridir. Bu inancın kökeni ise bugün kullandığımız cam aynaların icadından daha eskiye gitmektedir.
Eski Mısır, Yahudi ve Yunanlılar pirinç, tunç, gümüş, altından yapılma aynalar kullanırlardı. IO 6. yüzyılda Yunanlılar arasında su dolu kaplardan geleceği okumak, kâhinlik (katoptromania) başladı. Romalılann rmratoratm adını verdikleri bu uygulamaya göre, suda aksi görünen kişinin geleceğini okumak mümkündü ama bu kap bir şekilde döküldüğü veya kırıldığında bunun anlamı da o kişinin kısa süre içinde felakete uğrayacağı, daha doğrusu öleceğiydi. Romalıların inancına göre, insan sağlığı yedi yıllık dönemler geçirdiğinden, kırılan ayna yedi yıllık hastalık veya talihsizlik anlamına gelmeye başladı.
İlk cam tabaka halinde kırılabilir aynalar 15. yüzyılda Venedik’te üretildi, gümüş sırla kaplanıyorlardı ve elbette ancak zengin sınıfların.tüketim eşyasıydılar. 1600’lerde İngiltere ve Fransa’da ucuz ayna üretimi başlayana kadar, bu pahalı aynaları kırmanın insanı yedi yıl süründüreceği inancı da kıtaya yayılmıştı.
Anadolu’da ‘yastık’ aynaları cam tarafı duvara gelecek biçimde asılır; zaten insanın suretini çok sık görmesi uğursuzluğa kapı açmaktır. Bu nedenle bizim zanaatımızda aynaların arkaları süslüdür; Avrupa’dan büyük boy aynaları geldikçe ayna düz olarak asılmaya, barok çerçeveleri ile konsollar üstünde salona yerleşmeye başlamıştır. Aynanın, yaşadığından kuşkulanılanın ağzına tutularak buğulanmasına göre nefes alıp almadığı, yani ölüp ölmediğinin anlaşılması için kullanılması da onu tekinsiz yapan niteliklerden biri olsa gerektir. Tunç, çini veya çelik aynalar da ocaklı ailelerde ve şeyhlerde bulunur, yüz, ağız çarpılmalarında kullanılırdı.

Kaynak: Kudret Emiroğlu, Gündelik Hayatımızın Tarihi

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı