Bilgi Dünyası

Aynaların Sırrı Nedir?

Işığı yansıtan herhangi bir cilalı yüzey, aynadır. Aynaların çoğu, arkasında metal bulunan pürüzsüz camdan yapılır. Evimizde, motorlu taşıtlarda kullandığımız aynaların dışında, mikroskop gibi bilimsel aletlerde; astronomi gözlem evlerinde ve güneş güç istasyonlarında da dev aynalar kullanılır.
Eğer düz bir aynanın önüne bir obje (örneğin bir fincan) koyarsanız, aynada bu objenin görüntüsünü görürsünüz. Fincandaki ışık, aynaya çarpar ve bu nedenle görüntü, aynanın arkasından geliyor gibi görünür. Burası görüntünün oluştuğu yerdir. Görüntü ters çevrilidir; ancak boyutu fincanla tamamen aynıdır. Ancak görüntü cismin aynaya uzaklığı kadar bir mesafede geride belirir.
Tüm aynalar düz değildir. Dışbükey aynalar dışa doğru çıkıktır. Cisimlerin görüntülerini küçültür; ama daha geniş bir görüş sağlar. Genellikle motorlu taşıtlarda dikiz aynası olarak ve alışveriş merkezlerinde güvenlik amaçlı kullanılır. İçbükey aynalar içe doğru girintilidir. Genellikle makyaj ve tıraş aynası olarak kullanılır; çünkü yaklaşıldıkça görüntüyü büyütür. Uzaktaki cisimlerinse küçük ve ters bir görüntüsünü oluştururlar. Büyük teleskoplarda ışığı toplamak ve odaklamak için lens yerine içbükey aynalar kullanılır.
Kaleydoskop
Kaleydoskoplar, beş ya da altı kenarlı renkli şekiller yaratmakta kullanılan aynalardır. Aynalar, kaleydoskop silindirinin içine ışıkları birbirlerine yansıtacak şekilde yerleştirilir. Silindir döndükçe küçük renkli materyal parçaları da etrafta döner. Bunlar pek çok değişen şekil yaratacak şekilde, birçok kez aynalardan yansır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı