Nedir

Ayvaz Kimdir, Ayvaz Ne Demek, Anlamları

Ayvaz nedir, ne demek, anlamı ve ayvaz hakkında bilgi
Köroğlu destanındaki genç: Ayvaz kolları bağlı / Ciğerim oda dağlı
Ermeni tipi. Sonradan Karabet adını almıştır.
Köroğlu hikayelerinin hepsinde adı geçen Ayvaz’ı rivayete göre güzelliğine ve yiğitliğine hayran olan Köroğlu kaçırıp Çamlıbel’e getirmişti. Şahsiyeti, memleketi ve Köroğlu ile olan ilişkileri hakkında bazı söylentiler vardır. Anadolu’da ve diğer memleketlerde meydana gelen Köroğlu hikayelerine göre Ayvaz, Üsküdarlı, Urfalı, Gürcistan’ı veya Üsküdarlı  Türkmen aşiretindendir.
Eskiden kibar konaklarında mutfak vb. bazı hizmetlerde kullanılan Vanlı Ermeni veya Kürt uşaklarına ayvaz (bazen saraydar) denirdi. Kahyası olmayan konaklarda yemek taşımaktan başka vekilharçlık işlerini de görürlerdi.
Başlıca vazifeleri: akşamları mangalları yakmak, lambalara gaz koymak, şişeleri temizlemek ve bunları yerlerine yerleştirmek; yemek zamanları yemek tablalarını selamlığa, harem dairesine gidecek tablaları da «dönme dolaba» götürmek, gerektiği zaman da aşçılara yardım etmekti. Ayvazlar genellikle renkli sarık sararlardı. Üstlerine salta, yelek, şalvar, ayaklarına çeşitli renk ve çizgilerde yün çorap ve siyah yemeni giyerler, önlerine geniş yollu «futa» takarlardı. Boyunlarında da bir omuzdan diğerine gelecek şekilde beyaz bir havlu sararlardı.
Birinci Dünya savaşından sonra mutfak v.b. hizmetlerde ayvaz kullanılması geleneği kaldırıldı. Resmi dairelerde de ayvaz adı verilen hademeler kullanılırdı. Son zamanlara kadar Hariciye nezaretinde, görevi halıları temizlemek olan ayvazlar kullanılmıştır. 
Meydan Larousse / Cilt 2 Sayfa 406

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı