Biyografi

Aziz Luka Kimdir, Kısaca Hayatı Hakkında Bilgi

Aziz LUKA ( – 70). Hıristiyan dinini yayanlardan. Doğum yeri ve yılı konusunda kesin bilgi yoktur, önce hekimlik yapmış ve hastalarını otlardan yaptığı ilaçlarla tedavi etmeye çalışmıştır. Daha sonra Aziz Paulus’un yakın arkadaşı ve öğrencisi olarak din ile ilgilenmeye başlamıştır. İsa’ya ve tek tanrılı dine inanarak bunları yaymaya kendini adamıştır. Bu inançların sonucu Üçüncü İncil olarak bilinen Havarilerin İşleri’ni yazmıştır.

Luka, Tanrı’nın birliğine (tekliğine), yaratıcılığına, ölümsüzlüğüne inanarak, İsa’nın, kutsal ruh aracılığı ile, oğlu olduğunu savunmuştur. Ona göre Tanrı, kutsal ruh, İsa üçlüsü gerçektir. Yine İsa’yı kutsal ruh etkisiyle “Bakire Meryem” doğurmuştur. İnsanlığın mutluluğa kavuşması için İsa, günün birinde kurtarıcı (Mesih) olarak yeryüzüne gelecektir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı